forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Psychologia humanistyczna jako najlepsza koncepcja przy kierowaniu innymi ludźmi cz.2

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Głównym celem psychologów humanistycznych jest badanie aktualnego doświadczenia i bezpośrednich przeżyć, a więc tego, co znajduje się w „polu fenomologicznym”. Chcąc osiągnąć ten cel stosują oni wiele metod, wśród których dominują samo opis i samoocena. Psychologowie ci są przekonani, że jednostka zna najlepiej własne, osobiste doświadczenia i dlatego jej wypowiedzi o sobie są w wysokim stopniu trafne .
Metody poznawania ludzi stosowane przez psychologów humanistycznych są z reguły bardzo proste. Najważniejszym źródłem wiedzy o człowieku bywają najczęściej jego bezpośrednie wypowiedzi o sobie. Przeprowadzono bardzo wiele badań, w których porównano sądy osobiste z bardzo wyrafinowanymi technikami, takimi jak testy projekcyjne czy opinie doświadczonych klinicystów i ekspertów. Okazało się, że w wielu przypadkach sądy o własnych stanach emocjonalnych, o prawdopodobnych sukcesach czy niepowodzeniach są zgodne z testami psychometrycznymi .
W centrum zainteresowań psychologów humanistycznych znajduje się również pytanie jak ułatwić i przyspieszyć harmonijny rozwój jednostki, co robić, aby umiała ona aktualizować swoje potencjalne szanse, aby stała się autentycznym i twórczym człowiekiem. Odrzucili oni zasady inżynierii behawiorystycznej i psychoterapii analitycznej konstruując własne metody i techniki rozwoju osoby.

Zobacz profil autora

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach