forum psychiczne
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Psychologia humanistyczna jako najlepsza koncepcja przy kierowaniu innymi ludźmi cz.3

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

zbyggy



Jedną z metod rozwoju osoby są grupy spotkaniowe i wychowanie humanistyczne, których zadaniem jest przyspieszenie osobistego rozwoju, poprawa stosunków interpersonalnych i usprawnienie komunikacji miedzy ludzkiej. Metoda ta jest bardzo przydatna w „kierowaniu ludźmi”. Pozwala ona poznać każdego pracownika indywidualnie. W koncepcji humanistycznej zadanie dla kierownictwa nie polega na kierowaniu, lecz na koordynowaniu poczynań personelu. Grupy spotkaniowe nie mają specjalnego programu; porozumiewanie się ich członków jest spontaniczne i swobodne. Jedyną „rolą”, jaką może pełnić w czasie spotkania, jest rola facylitatora, czyli osoby stwarzającej odpowiedni klimat, zwiększający bezpieczeństwo itp. Facylitatorem może być każdy uczestnik spotkania . Celem grup spotkaniowych jest rozwój autentycznych stosunków miedzy ludzkich odrzucenie maski i zachowań fasadowych; szczere mówienie o aktualnych doświadczeniach i doznaniach. Szczególną wagę przypisuje się przeżycią emocjonalnym. Jeśli ktoś nienawidzi jakiejś osoby mówi: „Jestem zły na ciebie, sam nie wiem, dlaczego, dlatego też chciałbym na ten temat porozmawiać”. Taka szczera wypowiedź nie musi wywoływać otwartej agresji . Spotkania takie można organizować w zespołach współpracowników co przyczyni się do lepszego samopoczucia personelu. W efekcie takich spotkań można wykluczyć nierozwiązane problemy natury emocjonalnej przez co można zmniejszyć konflikty w grupie. Teorie humanistyczną uważam za najbardziej bliską mojemu sposobowi myślenia, pozwala ona najbardziej trafnie dopasować odpowiedniego człowieka do odpowiedniego stanowiska pracy. Pozwala bez zaburzeń i konfliktów rozwijać się pracownikowi.

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach