forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Psychika ludzka, pomimo wileu badań, do dziś nie jest w pełni zrozumiana cz.5

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Czasami interesy obu grup są sprzeczne i jedni chcą podporządkować sobie całe terytorium, zmuszając innych członków grupy do obrony swoich praw.
Pracownicy, chroniąc własne prawa, chcą narzucić je na całym terytorium wymiany społecznej. Interesanci zaś, dążąc do najdogodniejszego sposobu załatwienia swoich spraw, często naruszają możliwości adaptacyjne pracowników.
Obie grupy mają prawo do obrony swoich praw w ramach swojego terytorium. Dlatego istotne jest, aby obie grupy wiedziały, że znajdując się w miejscu wymiany usług społecznych – są u siebie.
We wszystkich sytuacjach, człowiek ma prawo do sprawiedliwego traktowania, jednak ważne jest aby w określonej sytuacji miał on świadomość co jest jego prawem, a co może uzyskać jedynie dzięki dobrej woli innych.
Koncepcja asertywności – wbrew powierzchownym opiniom – nie daje przepisów na to, jak najefektowniej realizować swoje interesy, w sytuacjach gdy ktoś to utrudnia.
Asertywność to pomysł na to, jak wykorzystać w pełni swoje prawa, ale tylko do granicy, za którą rozciągają się prawa innych osób.
Wielu ludzi zamiast koncentrować się na zadaniu, często koncentruje się na odczuciach innych osób, co jest powodem kłopotów z obroną własnych praw.
Maria Król – Fijewska proponuje rozwiązanie tego problemu przez odpowiednie rozpoznawanie sytuacji i swoich praw, a następnie skorzystanie z nich ale nie naruszając praw innych osób. Należy to robić łagodnie ale stanowczo.
Inicjatywa w kontaktach towarzyskich jest tematem kolejnego wykładu.
Poruszony został tutaj problem, który dla wielu osób jest bardzo kłopotliwy.
W życiu człowieka nieraz dochodzi do takich sytuacji, w których nie wie jak ma się zachować, np. jadąc w pociągu, na przyjęciu. Często zdarza się tak, iż chcemy nawiązać z kimś rozmowę ale boimy się przejąć inicjatywę. Jednak gdy mamy zacząć z kimś rozmawiać zaczynają nurtować nas pytania: O czym mam mówić? A co będzie, gdy nie spodobam się mojemu rozmówcy? Czy jestem wystarczająco poinformowany o tym problemie? itd.
Autorka uważa, że każdy ma prawo do inicjatywy i do popełniania błędów. Należy uświadomić sobie, to iż jest się atrakcyjnym nie tylko dla siebie ale także i dla innych, i uwierzyć w to. Nie należy poddawać się po popełnieniu kilku błędów, tylko dążyć do doskonalenia siebie i okazywać to innym ludziom.
Wiele osób boi się ocen – zarówno negatywnych jak i tych pozytywnych.
Ocenianie ludzi łączy się z ich emocjami, ludzie często nie wiedzą jak sobie radzić z sytuacjami oceniania. Właśnie temu zagadnieniu został poświęcony wykład szósty – Asertywne przyjmowanie ocen.

Zobacz profil autora

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach