forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Psychika ludzka, pomimo wileu badań, do dziś nie jest w pełni zrozumiana cz.9

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Przytacza tu także trzy postawy interpersonalne – według amerykańskiego psychologa Thomasa
Horrisa.
Ja jestem w porządku – Ty jesteś nie w porządku.
Ja jestem nie w porządku – Ty jesteś w porządku.
Ja jestem nie w porządku – Ty jesteś nie w porządku.
Uważa, że bycie nie w porządku jest bardzo nieprzyjemne i dlatego ludzie robią wiele, aby uniknąć takiego poczucia. Niektórzy wierzą, że na każdy temat istnieje tylko „jedno słuszne” stwierdzenie.
Z tego punktu widzenia każda opinia musi być albo fałszywa, albo prawdziwa.
Jeżeli dwie osoby mają odmienne opinie, to następuje konflikt, gdyż tylko jedna z nich może mieć rację. Wówczas występuje podział: ten kto ma rację – jest w porządku – ten który nie ma racji – jest nie w porządku.
Ludzie dokonują wielu zabiegów aby takich sytuacji uniknąć, bądź chociaż zminimalizować.
Mogą w tym celu zacierać rozbieżności – upodobniając swoją opinię do opinii innych osób, lub gdy rozbieżność już się uwidoczniła, osoba „nie w porządku” zaczyna się usprawiedliwiać.
Asertywne podejście do odmiennych poglądów wynika z założenia, że skoro każdy człowiek ma prawo być sobą, to każdy ma prawo do subiektywnego punktu widzenia i własnej opinii.
Autorka radzi prezentować a nie argumentować swoją opinię, zamiast udowadniać prawdziwość, odwoływać się do siebie i do swojej interpretacji faktów na dany temat.
Osoby, które zaczynają praktykować zachowanie asertywne w swoim życiu, zauważają często, że poznanie a nawet przećwiczenie nowych sposobów zachowania, nie przesądza jeszcze o tym, że będą zachowywać się jak ludzie dorośli.
Każdemu zdarza się czasem mieć poczucie winy i krzywdy. Temu właśnie Maria Król – Fijewska poświęciła swój przedostatni wykład.

Zobacz profil autora

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach