forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Wywiad z dr. Beatą Janke-Klimaszewską cz.5

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 Wywiad z dr. Beatą Janke-Klimaszewską cz.5 on Sro Mar 03, 2010 4:30 pm

Admin


Admin
Często możemy usłyszeć wypowiedzi ludzi, którzy bagatelizują problem omawianego zaburzenia, mówiąc np. "wszyscy dziś mamy nerwicę" czy "weź się w garść, nie roztkliwiaj się nad sobą". Jak więc odróżnić banalny, okresowy stres czy napięcie psychiczne od nerwicy?
- Każdy z nas w sytuacjach trudnych przeżywa lęk. Towarzyszy nam on szczególnie w okresach przełomowych lub w sytuacjach, z jakimi człowiek dorosły spotyka się po raz pierwszy w życiu. Mogą to być okresy związane z rozwojem biologicznym, np. dojrzewaniem, ale również szczególne wydarzenia życiowe, np. zawarcie małżeństwa, urodzenie dziecka, utrata bliskiej osoby czy pracy. W takich przypadkach lęk i związane z nim objawy będące wynikiem stresu na ogół przemijają bez leczenia, gdy człowiek przystosuje się do nowej sytuacji, wypracowując nowe, lepsze mechanizmy radzenia sobie. Przeżyty stres okazał się czynnikiem zbawiennym, przyspieszającym osobisty rozwój. Osoby z zaburzeniami nerwicowymi nie potrafią się zaadaptować do danej sytuacji, nie potrafią jej wykorzystać z pożytkiem dla siebie. Z powodu niskiej samooceny postrzegają nowe sytuacje jako zagrożenie, a nie jako wyzwanie. Mamy wtedy do czynienia z przewlekłym przeciążeniem organizmu (dystres), który nieleczony może prowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze narządów i w pracy układów organizmu.
Jeśli widzimy, że objawy dystresu utrzymują się dłużej, a nawet nasilają się mimo ustąpienia sytuacji stresowej i braku zewnętrznych, "obiektywnych" czynników mogących je powodować, możemy podejrzewać zaburzenia nerwicowe.
Nie należy cierpień osoby dotkniętej nerwicą mylić z okresowymi trudnościami psychicznymi i bagatelizować, udzielając rady typu: "weź się w garść". Ona nie jest w stanie tego zrobić i "przeskoczyć" samej siebie bez pomocy psychiatry.

Czyli pierwszym krokiem, kiedy podejrzewamy u siebie lub bliskiej osoby nerwicę, powinna być wizyta u psychiatry.
- Zdecydowanie tak. Psychiatra potwierdzi lub rozwieje nasze wątpliwości.

Zobacz profil autora http://psychologia-forum.forumpl.net

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach