forum psychiczne
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Zastanawiając się, czy potrzebujemy w ogóle etyki w obecnych czasach

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Admin


Admin

Zastanawiając się, czy potrzebujemy w ogóle etyki w obecnych czasach, mamy odpowiedź oczywiście twierdzącą. Problematyczne jest przede wszystkim to, jakie zadania ma ona do wykonania. Po pierwsze zgodnie z założeniami autora książki, powstała jakby potrzeba na przywrócenie uczuciom, czy impulsom moralnym odpowiedniego statusu w dziedzinie życia społecznego. Obecnie ogromną uwagę zwraca się na racjonalne podejście do wszelkich problemów z dylematami moralnymi włącznie. Spowodowało duże zmarginalizowanie spontanicznych uczuć, które są dalekie od chłodnego rachunku zysków i strat, czego w niektórych kontekstach moralnym zachowaniem trudno nazwać. Po drugie być może nastaje potrzeba też na poradzenie sobie ze skutkami zjawiska atomizacji społeczeństwa. Funkcja jaką kiedyś pełniła lokalna społeczność została mocno podważona. Ponowoczesność dała wiele możliwości jej uniknięcia i schowania się w anonimowym tłumie. Samotność i racjonalne rozwiązania niekiedy jednak mogą się przyczyniać do poczucia duchowej pustki, w którą jednostka może popaść. Być może również nastała potrzeba na nowe sposoby nawiązywania spontanicznych więzi społecznych, które nie będą budowane na interesie własnym? Zindywidualizowane społeczeństwo wydaje się być niekiedy bardzo niekorzystne do ich budowania. Przykładowo ponowoczesność uwolniła, bądź powoli uwalnia od moralnych obowiązków względem osób w stanie małżeńskim. Istnieją rozwiązania prawne umożliwiające bezbolesne zakończenie relacji małżonków. Powstają nowe, alternatywne formy tworzenia związków międzyludzkich. Jest to jednocześnie pozytywny proces zapewniający wolność człowiekowi, co jest niepodważalną wartością. Z drugiej jednak strony można się dopatrzeć, iż dzieje się to kosztem innej wartości, jaką jest: trwałość.

Ponowoczesność spowodowała podważenie gotowych moralnych narracji, które przedstawiła nam nowoczesność. Co z jednej strony ma swoje pozytywne konsekwencje. Niepopularne są dzisiaj kodeksy etyczne określające dokładnie i totalnie sposób moralnego postępowania, co niekiedy mogło być źródłem szerzącego się zła i powstawania ideologii usprawiedliwiającej to. Z drugiej jednak strony powstały nowe potrzeby etyczne w wyniku następnych problemów do rozwiązania. Sam charakter etyki nie zmienił się, ponieważ wybory moralne tak jak kiedyś tak i teraz są silnie naznaczone stanem niepewności. Wybór moralny to istota wolności człowieka i jego odwieczne prawo do tego. Co się głównie zmieniło, to istota nowych problemów etycznych, których dostarcza nam współczesny świat ze swoim płynnym charakterem.
Źródła

Bauman Z. (2012) Etyka ponowoczesna, Wydawnictwo Altheia.
Bauman Z. (2007) Płynna nowoczesność, Wydawnictwo Literackie.
Simmel G. (2006) Obcy, w: Sztompka P., Kucia M. (red.) Socjologia. Lektury, Wydawnictwo Znak, s. 580 – 583.
Beck U. (2004) Społeczeństwo ryzyka. W drodze do innej nowoczesności, Wydawnictwo Scholar.

https://psychologia-forum.forumpl.net

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach