forum psychiczne
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Kształtowanie się ludzkich zachowań - Rogers/Freud cz.2

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Admin


Admin

-zasada rzeczywistości – ma na celu zapobiec rozładowaniu napięcia, dopóki nie zostanie znaleziony odpowiedni obiekt umożliwiający zaspokojenie potrzeby; czasowo zawiesza zasadę przyjemności; sprowadza się do pytania, czy dane doświadczenie jest prawdziwe, czy fałszywe – czy istnieje w świecie zewnętrznym, czy nie;
- proces wtórny – polega na myśleniu realistycznym; ego formułuje plan zaspokojenia potrzeby, a następnie przy pomocy jakiegoś działania sprawdza czy przyniesie on pożądany skutek; takie działanie nazywamy sprawdzeniem rzeczywistości.
Ego sprawuje kontrolę nad wszystkimi funkcjami poznawczymi i intelektualnymi, jest władzą wykonawczą osobowości – decyduje o przystąpieniu do działania, o tym, na jakie elementy otoczenia należy reagować, które popędy zostaną zaspokojone i w jaki sposób. Zasadnicza rola ego to godzenie popędowych wymagań organizmu z warunkami środowiskowymi, dostosowywanie jednych do drugich, utrzymanie życia jednostki i zapewnienie reprodukcji gatunku.
SUPEREGO jest systemem, który rozwija się jako ostatni. Jest to społeczny komponent osobowości, wewnętrzna reprezentacja tradycyjnych wartości i ideałów społeczeństwa, przekazywanych dziecku w interpretacji rodziców i wpajanych muza pomocą systemu nagród i kar. Ta swoista „instancja moralna” osobowości reprezentuje ideały, nie rzeczywistość, dąży do doskonałości a nie do przyjemności. Superego stara się rozstrzygnąć, czy coś jest słuszne, czy niesłuszne, aby mogło działać zgodnie z normami moralnymi uwierzytelnionymi przez przedstawicieli społeczeństwa. Wszystko to, co rodzice aprobują i za co nagradzają dziecko, jest zwykle włączone do ja idealnego. Mechanizm, za którego pośrednictwem następuje to włączenie nosi nazwę introjekcji.
Funkcje superego to : hamowanie impulsów id ( zwłaszcza seksualnych lub agresywnych), przekonywanie ego by zastępowało cele realistyczne celami moralnymi, dążenie do doskonałości.

https://psychologia-forum.forumpl.net

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach