forum psychiczne
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Psychika ludzka, pomimo wileu badań, do dziś nie jest w pełni zrozumiana cz.2

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

ilonas



Prawa człowieka według HERBERTA FESTERHEIMA

Tymi słowami zaczyna się ta książka i każdy człowiek powinien te słowa sobie uzmysłowić oraz powtarzać je gdy coś lub ktoś sprawia mu jakąś trudność.

Monolog wewnętrzny jest tematem pierwszego wykładu, w którym autorka porusza kwestie wewnętrznej rozmowy z samym sobą komentującej bieżące wydarzenia, analizującej problemy, zadającej pytania. Ta wewnętrzna rozmowa jest bardzo ważna ze względu na to, iż odzwierciedla sposób w jaki człowiek traktuje samego siebie.
Człowiek zachowuje się tak jak jest tego nauczony, rzadko stara się celowo i świadomie wpłynąć na to co do siebie mówi. Rzadko przychodzi ludziom do głowy, aby poddać kontroli sposób traktowania samego siebie, co w gruncie rzeczy jest możliwe.
Treść wewnętrznego monologu zależy w dużej mierze od tego, co człowiek akurat robi, co dzieje się z nim i wokół niego, jednak wiele tekstów się w nim powtarza. Od lat pozostają on w niezmienionej formie i dotyczą najczęściej obrazu własnej osoby, własnych praw i obowiązków: - jestem piękna, inni ludzie zawsze zwracają na mnie uwagę; - jestem mało błyskotliwy; - zdanie innych jest zawsze ważniejsze od mojego; - mam prawo mieć swoje zdanie; - jestem do niczego, bo nawet nie potrafię się obronić; - jestem wartościowym człowiekiem; itp.
Fragmenty te są interesujące ze względu na dwie właściwości. Po pierwsze: powtarzane teksty dotyczące własnej osoby wpływają na zachowanie autora jak samospełniające się przepowiednie. Po drugie: treść tych tekstów w niewielkim stopniu podlega świadomej weryfikacji, ponieważ ludzie rzadko uświadamiają sobie, jak często i z jakimi treściami mają kontakt poprzez monolog wewnętrzny. Wpływ na to ma również to, że większość z tych tekstów została wprowadzona do świadomości człowieka w okresie, gdy nie miał on pełnej kontroli nad tym procesem, a więc w dzieciństwie. Znalazły się one tam usłyszane z zewnątrz od rodziców, ciotek, dziadków.
Treść tych tekstów jest odzwierciedleniem zewnętrznego obrazu dziecka: Jaś jest słabszy fizycznie od innych. Jeżeli Jaś kilkakrotnie słyszał o sobie takie zdanie, to w gruncie rzeczy sam o sobie tak zaczął myśleć.
Można więc stwierdzić, że człowiek – za pośrednictwem własnego monologu wewnętrznego – podlega silnemu wpływowi treści, nad których doborem nie ma kontroli i których niejednokrotnie nie jest świadomy.
Treści monologu wewnętrznego mogą dodawać człowiekowi mocy, sprzyjać rozwojowi i realizowaniu siebie, ale również mogą odbierać siły, hamować rozwój i blokować zachowania asertywne.
Asertywność – to umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontakcie z innymi osobami. Zachowanie asertywne oznacza bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażanie wobec innej osoby swoich uczuć, postaw, opinii lub pragnień, w sposób respektujący uczucia, postawy, opinie, prawa i pragnienia drugiej osoby.
Zachowanie asertywne różni się więc od zachowania agresywnego, oznacz bowiem korzystanie z osobistych praw bez naruszania praw innych osób. Różni się ono też od zachowania uległego, zakłada bowiem działanie zgodne z własnym interesem oraz stanowczą obronę siebie i swoich praw – bez nieuzasadnionego niepokoju, łagodnie, lecz stanowczo.
Asertywność powiązana jest głęboko z poczuciem własnej godności i szacunkiem dla samego siebie.

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach