forum psychiczne
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Psychika ludzka, pomimo wileu badań, do dziś nie jest w pełni zrozumiana cz.4

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

ilonas



Maria Król – Fijewska uważa jednak, iż poprzez samowychowanie można zmienić sposób w jaki traktujemy samych siebie. Należy koncentrować się zawsze na myśleniu proasertywnemu, które powinno dodawać nam siły. Zdania antyasertywne należy zastępować zdaniami proasertywnymi, np. Nie jestem wygadany – na – Są osoby, które chętnie mnie słuchają.
Poruszona jest także sprawa zmiany treści monologu wewnętrznego, któremu służy technika stopniowania myśli. Polega ona na zatrzymaniu myśli negatywnych i zastąpieniu ich zdaniami proasertywnymi. Znani amerykańscy trenerzy asertywności Alberti i Emmos, proponują aby umieścić sobie proasertywne zdania gdzieś w widocznym miejscu w domu, oraz mieć je zawsze przy sobie i kilkakrotnie w ciągu dnia je powtarzać.
Najważniejsze jest jednak to, że zachowania asertywne można zacząć ćwiczyć w każdej chwili, i że na asertywność nigdy nie jest za późno.
Kolejny wykład jest poświęcony problemowi z którym każdy człowiek ma dużo kłopotów, mówienie „ NIE”.
Bardzo częstym powodem wykorzystywania ludzi jest, nieumiejętność odmawiania innym, boją się odmówić, ze względu na obawę gniewu lub utratę sympatii. Prowadzi to do naruszenia terytorium psychologicznego osoby nie umiejącej odmawiać, czuje się ona źle, wie o wykorzystywaniu siebie, ale dusi to w sobie. Jeżeli taki stan będzie się długo utrzymywał, to prowadzić on może do wrogości, do chęci wyrządzenia krzywdy wykorzystującej osobie.
„Nie można bezkarnie zrezygnować z siebie”. Należy samemu stawiać warunki, przyzwalać decydować, wybierać – samemu brać odpowiedzialność za kształtowanie relacji z otoczeniem.
Każdy człowiek powinien nauczyć się odmawiać asertywnie. Asertywna odmowa to stwierdzenie czytelne, bezpośrednie, uczciwe i stanowcze, w którym oprócz słowa „NIE”, powinna znaleźć się jasna informacja, jak zamierza się postąpić. Rozmówca łatwiej zrozumie odmowę, np. Nie, nie pożyczę ci tej książki, ponieważ nie zwróciłeś mi jeszcze dwóch poprzednich.
Asertywna odmowa nie zawiera pretensji ani usprawiedliwień, powinna być uprzejma ale stanowcza. Najlepszym argumentem przy odmowie jest odwołanie się do siebie, do swoich osobistych preferencji – wolę, chcę, mam zamiar, postanowiłem.
Każdy człowiek ma jednak prawo zarówno do zachowań asertywnych, jak i ma prawo działać nie asertywnie. Istotne jest tylko, aby robiąc coś na co nie ma ochoty, sam dokonał takiego wyboru a nie był do niego zmuszony.
Wykład czwarty poświęcony obronie swoich praw poza sferą osobistą.
Maria Król – Fijewska uważa, że człowiek ma takie samo prawo bycia sobą w kontaktach osobistych, jak i w innych – bardziej oficjalnych, społecznych.
Brak świadomości swoich praw sprawia, że niektórzy ludzie, przekraczając drzwi urzędu, sklepu czy kawiarni, czują się jak na obcym terytorium. dzieje się tak dlatego, że znajdujący się człowiek, w tych obcych dla niego miejscach, nie wie czyją własnością psychologiczną one są. Stykają się tam dwie grupy ludzi – ci, którzy przychodzą oraz ci, którzy tam pracują.

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach