forum psychiczne
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Kształtowanie się ludzkich zachowań - Rogers/Freud cz.9

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Admin


Admin

W trakcie dzieciństwa obraz ja staje się coraz bardziej zafałszowany na skutek oceniania ja przez innych ludzi. Rezultatem tego stanu jest odczuwane doświadczeń organizmu jako zagrażających i budzących lęk. Owe doświadczenia nie zostają odzwierciedlone w postaci symbolicznej lub też ich symboliczne odzwierciedlenie jest zniekształcone(wyparcie lub zaprzeczenie). Ludzie wypierają na przykład swe agresywne uczucia jako niezgodne z ich obrazem samych siebie.
Rozdźwięk między ja a organizmem powoduje nie tylko przyjęcie postaw obronnych i skłania do zniekształcenia swych doświadczeń, lecz wpływa także na relacje z innymi ludźmi. Osoby nastawione obronnie skłonne są odczuwać wrogie uczucia wobec osób, których zachowanie, ich zdaniem, wyraża ich własne, wyparte uczucia.
Zaakceptowanie i zasymilowanie doświadczeń, których symboliczna forma była dotychczas zniekształcona, może dać ważne korzyści społeczne, ponieważ taka osoba zaczyna lepiej rozumieć innych ludzi i w większym stopniu ich akceptuje.
Przystosowanie się w sposób zdrowy i zintegrowany polega na tym, że jednostka musi stale oceniać swe doświadczenia, aby wiedzieć, czy nie wymagają one zmiany jej struktury wartości. Sztywny, ustalony system wartości uniemożliwia efektywne reakcje na nowe doświadczenia. Jednostka musi być elastyczna, aby przystosowywać się odpowiednio do zmiennych warunków życia.
Jeśli osoba funkcjonuje w sposób pełny, to jest tożsama z organizmem. Osoba jest doświadczającym organizmem. Jeśli ja jest w pełni zgodne z organizmem, to osoba jest również tożsama z ja. Wszystko to można sprowadzić do następującego stwierdzenia : organizm jest żywy,, rozwijającym się, holistycznym systemem i stanowi podstawową rzeczywistość psychologiczną. Jakiekolwiek odchylenie od tej zasady zagraża integralności osoby.

https://psychologia-forum.forumpl.net

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach