forum psychiczne
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Wywiad z dr. Beatą Janke-Klimaszewską cz.6

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Admin


Admin

Jakie są sposoby leczenia nerwic? Na co powinny być przygotowane osoby, u których stwierdzono to zaburzenie?
- Nerwica jest poważną dolegliwością o wielorakich skutkach zarówno dla tego, kogo dotyka, jak też dla jego otoczenia. Leczenie to przede wszystkim praca nad sobą, a to oznacza poznanie siebie i zrozumienie bardzo ważnych powodów podjęcia takich, a nie innych działań. To tylko z pozoru wydaje się dziwne. Lecząc osoby chore na nerwicę, często słyszę "nie wiem, dlaczego postąpiłam właśnie tak, bo wcale tego nie chciałam". Poznanie siebie i zrozumienie motywów swego działania pozwala się polubić. Psychoterapia to proces zmian, jakie dokonują się pod wpływem przeżycia korektywnego. W zależności od ciężaru gatunkowego problemów, jakie ma pacjent, proponujemy mu psychoterapię krótkoterminową albo długoterminową, indywidualną albo różne formy terapii grupowej, lub obie te formy łącznie. W oddziałach szpitalnych - całodobowych lub dziennych - stosuje się jeszcze szeroki wachlarz oddziaływań socjoterapeutycznych. Psychoterapia grupowa chorych z zaburzeniami nerwicowymi realizowana jest najczęściej w formie grup zamkniętych. Określona, stała liczba członków sprzyja tworzeniu większej spójności, co jest czynnikiem ułatwiającym budowanie zaufania, poczucie przynależności i redukcję lęku. W grupie wykorzystuje się elementy teorii uczenia społecznego, co powoduje, że początkowe, znaczne skupienie na sobie ustępuje miejsca większemu wzajemnemu zainteresowaniu sobą i nawiązywaniu bliższych relacji. W psychoterapii grupowej czynnikami leczącymi jest możliwość spotkania z doświadczeniami innych osób, a więc wykształcenie nowej perspektywy w spojrzeniu na innych i na siebie, dostrzeżenie podobieństw i rozumienie różnic. Uczestnictwo w grupie terapeutycznej dostarcza też wiedzy na temat mechanizmów powstawania i dynamiki zaburzeń, symbolicznego znaczenia objawów. Pacjenci mają okazję doświadczać siebie w różnych scenkach psychodramatycznych, imitujących rzeczywiste sytuacje życiowe.
Nośnikiem zmiany w psychoterapii indywidualnej jest związek terapeutyczny. Powstaje on w toku regularnych spotkań psychoterapeuty i pacjenta w gabinecie. Pacjent ma możność doświadczyć innej, bardziej dorosłej relacji, w której nabywa umiejętności otwarcia na drugiego człowieka, ujawniania bez lęku różnych emocji; doświadcza ich roli w tworzeniu więzi. W psychoterapii krótkoterminowej zazwyczaj wystarcza 15-20 sesji. W psychoterapii długoterminowej potrzeba ich więcej.
Psychoterapia prowadzona w szpitalu trwa 9-12 tygodni. Na ten czas osoba lecząca się otrzymuje zwolnienie lekarskie. Zachęcam do tego typu terapii, gdyż - jak mówiłam - stwarza ona możliwość stosowania oddziaływań kompleksowych, a poza tym z powodu dużej intensywności trwa stosunkowo krótko. Nie znaczy to, że po jej zakończeniu człowiek od razu wyzdrowieje, ale otrzyma narzędzie, dzięki któremu w zwyczajnych sytuacjach życiowych utrwala zapoczątkowane zmiany. W razie nawrotu objawów, nie będzie odczuwał bezradności.
W

https://psychologia-forum.forumpl.net

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach