forum psychiczne
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
forum psychiczne

Psychologia, psychika, psychoterapia, zaburzenia psychiczne, psychiatria.


You are not connected. Please login or register

Psychika ludzka, pomimo wileu badań, do dziś nie jest w pełni zrozumiana cz.9

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

ilonas



Przytacza tu także trzy postawy interpersonalne – według amerykańskiego psychologa Thomasa
Horrisa.
Ja jestem w porządku – Ty jesteś nie w porządku.
Ja jestem nie w porządku – Ty jesteś w porządku.
Ja jestem nie w porządku – Ty jesteś nie w porządku.
Uważa, że bycie nie w porządku jest bardzo nieprzyjemne i dlatego ludzie robią wiele, aby uniknąć takiego poczucia. Niektórzy wierzą, że na każdy temat istnieje tylko „jedno słuszne” stwierdzenie.
Z tego punktu widzenia każda opinia musi być albo fałszywa, albo prawdziwa.
Jeżeli dwie osoby mają odmienne opinie, to następuje konflikt, gdyż tylko jedna z nich może mieć rację. Wówczas występuje podział: ten kto ma rację – jest w porządku – ten który nie ma racji – jest nie w porządku.
Ludzie dokonują wielu zabiegów aby takich sytuacji uniknąć, bądź chociaż zminimalizować.
Mogą w tym celu zacierać rozbieżności – upodobniając swoją opinię do opinii innych osób, lub gdy rozbieżność już się uwidoczniła, osoba „nie w porządku” zaczyna się usprawiedliwiać.
Asertywne podejście do odmiennych poglądów wynika z założenia, że skoro każdy człowiek ma prawo być sobą, to każdy ma prawo do subiektywnego punktu widzenia i własnej opinii.
Autorka radzi prezentować a nie argumentować swoją opinię, zamiast udowadniać prawdziwość, odwoływać się do siebie i do swojej interpretacji faktów na dany temat.
Osoby, które zaczynają praktykować zachowanie asertywne w swoim życiu, zauważają często, że poznanie a nawet przećwiczenie nowych sposobów zachowania, nie przesądza jeszcze o tym, że będą zachowywać się jak ludzie dorośli.
Każdemu zdarza się czasem mieć poczucie winy i krzywdy. Temu właśnie Maria Król – Fijewska poświęciła swój przedostatni wykład.

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach